top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaria Chrobot

Zdrowe odżywianie to nie kara dla Twojego ciała

Dla wielu ludzi zdrowe odżywianie jest równoznaczne z przejściem na tak dobrze znaną, przez wielu praktykowaną... dietę. To ten przełomowy moment, od którego zaczyna się… Nowa Ja/ Nowy Ja.


Znacie to uczucie?


Koniec ze słodyczami! Od dziś nie jemy fast foodów! Zakaz jedzenia chipsów. Chleb też wykluczymy, bo od niego przecież się tyje. Koniec z makaronem - niepotrzebne węglowodany. Ograniczam tłuszcz, bo to mnóstwo kalorii.


Do końca życia! Koniec. Postanowiłam. Postanowiłem.


W teorii staramy się jeść “lepiej”, zgodnie z wpojoną nam wiedzą. Wydaje nam się, że to jest jedyna droga do smukłej sylwetki. Przydatna okazuje się szybka, restrykcyjna dieta, która pozwala w tydzień schudnąć trzy a nawet więcej kilogramów. Oczami wyobraźni czujemy, że teraz idziemy w kierunku “dobrych zmian”. Konsekwencją tego działania będzie przecież nasze szczupłe ciało, a tego najbardziej pragniemy, prawda? Tylko ono się liczy :).Kto by się przejmował negatywnymi konsekwencjami ubogoenergetycznych diet. Zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, wypadające włosy, rozdrażnienie, trudności w skupieniu się na zadaniu, niedobory pokarmowe, niepohamowane uczucie głodu, od którego już tylko krok dzieli nas od zaburzeń odżywiania. (Nie wymieniłam wszystkich, bo przecież to nie istotne ;)). Nie zwracamy uwagi na te “drobne skutki uboczne”. W tym momencie liczy się szczupłe ciało….


Powiem Wam na to tylko tyle…


takie myślenie to droga donikąd, ewentualnie na manowce.
Zdrowe odżywianie polega na dokonywaniu świadomych i właściwych wyborów, zgodnych z zaleceniami zdrowego żywienia. To jedzenie produktów z różnych grup spożywczych. Nawet jeśli aktualnie masz nadwagę czy otyłość, to nie znaczy, że chcąc stracić kilogramy nie możesz jeść ulubionych dań i przekąsek. Dietetyk powie Ci, w jaki sposób powinieneś jeść by cieszyć się posiłkami i chudnąć. Zobaczysz, że ten sposób odżywiania się nie będzie dla Ciebie uciążliwy, a smaczny, przyjemny, komfortowy, nie spowoduje frustracji i spadku Twojego nastroju. Nie zostanie odebrana Ci przyjemność delektowania się jedzeniem.


Słowo!


Zdrowe odżywianie to nie kara dla Twojego ciała.


Zdrowe odżywianie nie ma nic wspólnego z restrykcyjną dietą.


Zapamiętaj!
61 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page