top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaria Chrobot

Zacznij w końcu jeść ten chleb!Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że w diecie każdy składnik ma znaczenie?Każdy


najdrobniejszy


element


wywiera

ogromny

wpływ


na


nasz


organizm


kropka ;)


Upraszczając… niedobór któregokolwiek, powoduje, że nasze ciało musi szukać innych sposobów po to, by przetrwać. Deficyty składników pokarmowych wpływają między innymi

na zmianę szlaków metabolicznych, prościej rzecz ujmując procesów biochemicznych, przebiegających w naszym organizmie. A to dla większości z nas nie jest korzystne działanie.


Po co ten wstęp?


A dlatego, że w obiegu krąży wiele mitów dotyczących produktów spożywczych, które powinny znajdować się w naszej diecie oraz tych, które powinny zostać wyeliminowane, ze szczególnym naciskiem na te drugie. Jeśli spotkałeś się z informacją, iż któryś produkt, na oko wyglądający na zdrowy, powinien zostać wykluczony, to.... jest duże prawdopodobieństwo, iż ta informacja nie jest poparta faktami naukowymi ;).


Idąc tokiem eliminacji produktów z naszego jadłospisu, doszlibyśmy do wniosku, że nic nie można jeść, ponieważ każdy produkt ma jakieś wady.


W tym tekście nie chcę skupiać się na rozwiewaniu mitów, a w prosty sposób wytłumaczyć Wam, jak jeść.


Zacznijmy od kilku podstawowych informacji:

  1. Każdego dnia powinniśmy spożywać produkty, które są źródłem białek, tłuszczy i węglowodanów.

  2. Zaleca się, by 50% diety stanowiło białko roślinne, 50% białko zwierzęce.

  3. Węglowodany powinny być złożone, czyli najmniej przetworzone.

  4. Tłuszcze, głównie roślinne, tych zwierzęcych powinno być jak najmniej.

  5. Dodatkowo witaminy i składniki mineralne


Tyle.

To jest baza.


Te informacje wystarczą Wam do tego, by wiedzieć, czy jecie właściwie, czy nie bardzo ;).Białko znajdziecie w roślinach strączkowych, nabiale, mięsie, rybach.

Węglowodany złożone w nieprzetworzonych płatkach, mąkach, pełnoziarnistym pieczywie

i makaronie, kaszy czy ryżu brązowym.

Tłuszcze: oleje, nasiona, pestki.

Składniki mineralne: w powyższych oraz owocach i warzywach.


To tak w skrócie, bez wdawania się w "zbędne" szczegóły ;).


Białka to cząsteczki, które budują komórki naszego ciała, wszystkie tkanki, w tym mięśnie. Są składnikami czynnych biologicznie enzymów i hormonów, które uczestniczą w przemianach biochemicznych, pozwalających nam pracować, żyć, funkcjonować. To także przeciwciała, czyli istotne elementy naszego układu immunologicznego. Są potrzebne, by organizm był w stanie bronić nas przed zagrożeniem ze strony środowiska zewnętrznego, wirusami bakteriami

i innymi patogenami. Dostarczane każdego dnia pozwalają organizmowi wzrastać

i regenerować się.


Lipidy (tłuszcze) są składnikiem strukturalnym błon komórkowych, stabilizują organy w naszym organizmie, stanowią materiał strukturalny układu nerwowego, w tym mózgu. Nienasycone kwasy tłuszczowe, zarówno te jednonienasycone, jak i wielonienasycone (np.: omega 3), dają nam wiele korzyści. Zapobiegają ryzyku chorób serca i miażdżycy, dbają o nasz rozwój intelektualny, działają antydepresyjnie i antynowotworowo, obniżają ryzyko występowania chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona).


Węglowodany są składnikiem energetycznym dla wielu komórek naszego organizmu, które każdego dnia wykonują ogromną pracę, po to, abyśmy byli w stanie funkcjonować. Ponadto, stanowią element strukturalny komórek (glikolipidy, glikoproteiny), służą do syntezy niektórych aminokwasów, w także uczestniczą w regulowaniu pracy naszego przewodu pokarmowego (błonnik pokarmowy). Nie wiem, czy wiecie, ale są również niezbędne dla prawidłowego metabolizmu tłuszczu w organizmie, czyli jeśli chcesz, aby twoja masa ciała i tkanka tłuszczowa obniżały się, węglowodany są w tym procesie niezwykle istotne.


I te wszystkie białka, tłuszcze, węglowodany + składniki mineralne i witaminy naprawdę są niezwykle istotne dla funkcjonowania naszego organizmu. Mówię serio! Nie powinniśmy wykluczać z jadłospisu żadnego produktu, który jest ich źródłem, czy to chleb, czy to oleje

i reszta.


Przemyślcie to sobie i jedzcie chleb razowy dla zdrowia ;).PS Nie myślcie, że jestem jakąś ignorantką i nie mam świadomości, że niektóre produkty są bardziej przetworzone i nie służą nam. Spokojnie, wiem o tym. Jest to jednak temat do innej dyskusji, być może w przyszłości go poruszę;). Celem tego tekstu było zwrócenie Waszej uwagi na konkrety, czyli fakt, iż nie musimy czegokolwiek wykluczać z naszej diety, by zdrowo jeść.126 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page