Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że w diecie każdy składnik ma znaczenie?
Każdy
najdrobniejszy
element
wywiera
ogromny
wpływ
na
nasz
organizm
kropka ;)
Upraszczając… niedobór któregokolwiek, powoduje, że nasze ciało musi szukać innych sposobów po to, by przetrwać. Deficyty składników pokarmowych wpływają między innymi
na zmianę szlaków metabolicznych, prościej rzecz ujmując procesów biochemicznych, przebiegających w naszym organizmie. A to dla większości z nas nie jest korzystne działanie.
Po co ten wstęp?
A dlatego, że w obiegu krąży wiele mitów dotyczących produktów spożywczych, które powinny znajdować się w naszej diecie oraz tych, które powinny zostać wyeliminowane, ze szczególnym naciskiem na te drugie. Jeśli spotkałeś się z informacją, iż któryś produkt, na oko wyglądający na zdrowy, powinien zostać wykluczony, to.... jest duże prawdopodobieństwo, iż ta informacja nie jest poparta faktami naukowymi ;).
Idąc tokiem eliminacji produktów z naszego jadłospisu, doszlibyśmy do wniosku, że nic nie można jeść, ponieważ każdy produkt ma jakieś wady.
W tym tekście nie chcę skupiać się na rozwiewaniu mitów, a w prosty sposób wytłumaczyć Wam, jak jeść.
Zacznijmy od kilku podstawowych informacji:
Każdego dnia powinniśmy spożywać produkty, które są źródłem białek, tłuszczy i węglowodanów.
Zaleca się, by 50% diety stanowiło białko roślinne, 50% białko zwierzęce.
Węglowodany powinny być złożone, czyli najmniej przetworzone.
Tłuszcze, głównie roślinne, tych zwierzęcych powinno być jak najmniej.
Dodatkowo witaminy i składniki mineralne
Tyle.
To jest baza.
Te informacje wystarczą Wam do tego, by wiedzieć, czy jecie właściwie, czy nie bardzo ;).
Białko znajdziecie w roślinach strączkowych, nabiale, mięsie, rybach.
Węglowodany złożone w nieprzetworzonych płatkach, mąkach, pełnoziarnistym pieczywie
i makaronie, kaszy czy ryżu brązowym.
Tłuszcze: oleje, nasiona, pestki.
Składniki mineralne: w powyższych oraz owocach i warzywach.
To tak w skrócie, bez wdawania się w "zbędne" szczegóły ;).
Białka to cząsteczki, które budują komórki naszego ciała, wszystkie tkanki, w tym mięśnie. Są składnikami czynnych biologicznie enzymów i hormonów, które uczestniczą w przemianach biochemicznych, pozwalających nam pracować, żyć, funkcjonować. To także przeciwciała, czyli istotne elementy naszego układu immunologicznego. Są potrzebne, by organizm był w stanie bronić nas przed zagrożeniem ze strony środowiska zewnętrznego, wirusami bakteriami
i innymi patogenami. Dostarczane każdego dnia pozwalają organizmowi wzrastać
i regenerować się.
Lipidy (tłuszcze) są składnikiem strukturalnym błon komórkowych, stabilizują organy w naszym organizmie, stanowią materiał strukturalny układu nerwowego, w tym mózgu. Nienasycone kwasy tłuszczowe, zarówno te jednonienasycone, jak i wielonienasycone (np.: omega 3), dają nam wiele korzyści. Zapobiegają ryzyku chorób serca i miażdżycy, dbają o nasz rozwój intelektualny, działają antydepresyjnie i antynowotworowo, obniżają ryzyko występowania chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona).
Węglowodany są składnikiem energetycznym dla wielu komórek naszego organizmu, które każdego dnia wykonują ogromną pracę, po to, abyśmy byli w stanie funkcjonować. Ponadto, stanowią element strukturalny komórek (glikolipidy, glikoproteiny), służą do syntezy niektórych aminokwasów, w także uczestniczą w regulowaniu pracy naszego przewodu pokarmowego (błonnik pokarmowy). Nie wiem, czy wiecie, ale są również niezbędne dla prawidłowego metabolizmu tłuszczu w organizmie, czyli jeśli chcesz, aby twoja masa ciała i tkanka tłuszczowa obniżały się, węglowodany są w tym procesie niezwykle istotne.
I te wszystkie białka, tłuszcze, węglowodany + składniki mineralne i witaminy naprawdę są niezwykle istotne dla funkcjonowania naszego organizmu. Mówię serio! Nie powinniśmy wykluczać z jadłospisu żadnego produktu, który jest ich źródłem, czy to chleb, czy to oleje
i reszta.
Przemyślcie to sobie i jedzcie chleb razowy dla zdrowia ;).
PS Nie myślcie, że jestem jakąś ignorantką i nie mam świadomości, że niektóre produkty są bardziej przetworzone i nie służą nam. Spokojnie, wiem o tym. Jest to jednak temat do innej dyskusji, być może w przyszłości go poruszę;). Celem tego tekstu było zwrócenie Waszej uwagi na konkrety, czyli fakt, iż nie musimy czegokolwiek wykluczać z naszej diety, by zdrowo jeść.
תגובות